Uusimmat ajankohtaiset

Lahden YAG:ssa paljon nurmijärveläistä väriä

Viikonloppuna Lahden stadionilla kilpailu nuorisoyleisurheilun suurtapahtuma Youth Athletics Games (YAG) onnistui Nurmijärven Yleisurheilun urheilijoilta mainiosti. NYU oli näkyvästi esillä peräti 75 yksilölajien lajisuorituksen ja 12 viestijoukkueen voimin.

Neljän kilpailupäivän aikana NYU:n urheilijat saavuttivat myös valtavan mitalisaaliin. Viestijuoksuissa mitalit jäivät tällä kerralla muille seuroille, mutta henkilökohtaisista lajeista seuran urheilijat kahmivat 3 kultaa, 2 hopeaa ja 3 pronssia. Lisäksi joukkuekilpailuista kertyi 5 mitalia (1-3-1). Henkilökohtaiseen ennätykseen urheilijamme ylsivät peräti 43 kertaa.

Kultakorokkeelle nousivat Aatu Kangasniemi M17-sarjan kuulantyönnössä, Joona Paananen P14-sarjan korkeushypyssä ja Jyri Korhonen P10-sarjan korkeushypyssä. Lisäksi Jyri voitti korkeuden joukkuekilpailun yhdessä Vili-Petteri Lammin kanssa.

Hopeisen mitalin kaulaansa saivat Lotta Parviainen (T10 kuula ja korkeus). Joukkuekilpailuissa hopeaa tuli T10 kuulassa ja pituudessa (Parviainen ja Vivian Niemi) sekä P9 keihäässä (Roope Korhonen ja Eetu Pallaspuro).

Pronssimitalilla palkittiin Minja Toivanen T13 60 metrillä, Oona Korhonen T14 moukarissa ja Lotta Montonen T9 keihäänheitossa. Lotta Parviainen ja Vivian Niemi täydensivät lähes täydellisen viikonloppunsa T10-sarjan kuulan joukkuepronssilla.  

Yhteensä 16 urheilijaa ylsi viikonlopun aikana kahdeksan parhaan joukkoon ja 16 eri urheilijaa pääsi vierailemaan kilpailun palkintojenjaossa, kun 13-vuotiaiden ja nuorempien sarjoissa palkittiin jokaisessa lajissa 6 parasta. NYU näkyi siis laajalla joukolla kilpailujen kärkikamppailuissa koko viikonlopun ajan.

YAG2022 on siis ohi ja seuraavan kerran kilpailu järjestetään vuonna 2023 Nurmijärvellä Klaukkalan urheilukentällä NYU:n, Vantaan Salamien, Keski-Uudenmaan Yleisurheilun ja Vihdin Viestin yhteistyönä.

YAG tulokset 2022    YAG tulokset M/N17 2022

Nurmijärven Yleisurheilun urheilijat vuoden 2022 YAG:ssä

Aatu Kangasniemi M17 kuula 1 19,86 PB
Jyri Korhonen P10 korkeus 1 126 PB
Jyri Korhonen P10 keihäs 5 24,31 PB
Vili-Petteri Lammi P10 korkeus 8 114 PB
Vili-Petteri Lammi P10 1000 m 8 3.37,76 PB
Vili-Petteri Lammi P10 pituus 14 361 PB
Jyri Korhonen P10 kuula 15 563  
Aarni Heikkinen P10 keihäs 19 13,64 PB
Aarni Heikkinen P10 pituus 25 315 PB
Väinö Lyytinen P10 pituus 27 298 SB
Aarni Heikkinen P10 60 m 29 10,77  
Olli Auranen P11 kuula 5 8,36 SB
Olli Auranen P11 kiekko 5 24,45 SB
Olli Auranen P11 korkeus 11 115 SB
Jimi Nykänen P11 60 m 13 9,60 PB
Olli Auranen P11 60 m 17 9,75 SB
Topias Leinonen P12 1000 m 4 3.16,00 PB
Eemi Vilska P12 1000 m 5 3.16,39 PB
Topias Leinonen P12 pituus 12 379 PB
Paavo Jokitalo P12 keihäs 12 27,92 SB
Topias Leinonen P12 60 m aidat 13 11,43 PB
Otso Kivistö P12 60 m 13 9,01 SB
Paavo Jokitalo P12 1000 m 18 3.32,33 PB
Paavo Jokitalo P12 korkeus 19 120  
Joona Paananen P14 korkeus 1 164 PB
Kasperi Kontola P15 3-loikka 5 11,66 SB
Anton Ylärakkola P15 300 m 13 43,18 PB
Jooa Vilska P9 600 m 4 2.05,58 PB
Eetu Pallaspuro P9 kuula 8 584  
Roope Korhonen P9 keihäs 9 11,42 PB
Eetu Pallaspuro P9 keihäs 11 10,92 SB
Eetu Pallaspuro P9 150 m 19 26,91 PB
Eetu Pallaspuro P9 60 m 21 7,53  
Eetu Pallaspuro P9 pituus 23 297  
Lotta Parviainen T10 korkeus 2 131 PB
Lotta Parviainen T10 kuula 2 7,16 PB
Vivian Niemi T10 pituus 5 375 PB
Lotta Parviainen T10 pituus 8 361 PB
Vivian Niemi T10 kuula 9 5,99 PB
Vivian Niemi T10 korkeus 12 110 SB
Vivian Niemi T10 keihäs 12 13,66 SB
Vivian Niemi T10 60 m 16 9,71 PB
Lotta Parviainen T10 150 m 17 24,41 PB
Lotta Parviainen T10 60 m 22 9,81 PB
Vivian Niemi T10 150 m 23 24,88  
Sofia Vesterinen T11 60 m aj 11 10,80 PB
Alexandria Suomi T11 60 m aj 17 11,09 PB
Sofia Vesterinen T11 60 m 18 9,42 PB
Alexandria Suomi T11 60 m 23 9,56 PB
Alexandria Suomi T11 korkeus 27 100 SB
Sofia Vesterinen T11 pituus 29 379  
Alexandria Suomi T11 pituus 34 367 PB
Anna Ollikainen T11 60 m aj 43 12,39  
Anna Ollikainen T11 60 m 48 10,13 PB
Anna Ollikainen T11 pituus 63 321  
Onerva Pennonen T12 moukari 17 13,48 PB
Onerva Pennonen T12 korkeus 36 118 SB
Onerva Pennonen T12 kuula 40 5,37  
Minja Toivanen T13 60 m 3 8,37 PB
Mea Scepanovic T13 60 m 9 8,72 PB
Anna Ollikainen T13 seiväs 16 145 SB
Minja Toivanen T13 60 m aidat 19 10,56 PB
Onerva Pennonen T13 kiekko 22 16,17  
Minja Toivanen T13 3-loikka 26 8,89 PB
Oona Korhonen T14 moukari 3 40,36  
Oona Korhonen T14 keihäs 8 31,92 SB
Pihla Jaakola-Siimes T15 800 m 6 2.31,50 SB
Oona Korhonen T15 kuula 7 10,20 SB
Pihla Jaakola-Siimes T15 300 m 8 45,63 PB
Lotta Montonen T19 keihäs 3 16,98 PB
Lotta Montonen T9 kuula 4 5,97  
Lotta Montonen T9 korkeus 12 90 SB
Lotta Montonen T9 pituus 13 317  
Lotta Montonen T9 40 m 33 7,33 PB
Eveliina Huhtala T9 150 m 36 29,24 PB

Joukkuekilpailut

Nurmijärven Yleisurheilu Jyri Korhonen, Vili-Petteri Lammi P10 korkeus 1 240
Nurmijärven Yleisurheilu Lotta Parviainen, Vivian Niemi T10 korkeus 2 241
Nurmijärven Yleisurheilu Lotta Parviainen, Vivian Niemi T10 pituus 2 736
Nurmijärven Yleisurheilu Roope Korhonen, Eetu Pallaspuro P9 keihäs 2 22,34
Nurmijärven Yleisurheilu Lotta Parviainen, Vivian Niemi T10 kuula 3 13,15

Viestijoukkueet
 

4 P13 4x60 m aidat Otso Kivistö, Topias Leinonen, Vesa Lyytinen, Paavo Jokitalo 44,53
4 P11 4x60 m aidat Jimi Nykänen, Jyri Korhonen, Juuso Vuorela, Vili-Petteri Lammi 50,39
5 P11 4x100 m Jimi Nykänen, Olli Auranen, Vili-Petteri Lammi, Jyri Korhonen 62,32
5 T11 4x60 m aidat Sofia Vesterinen, Alexandria Suomi, Anna Ollikainen, Lotta Parviainen 45,02
6 P13 4x600 m Paavo Jokitalo, Vesa Lyytinen, Jere Mourujärvi, Topias Leinonen 8.12,22
6 P11 4x600 m Jyri Korhonen, Väinö Lyytinen, Juuso Vuorela, Vili-Petteri Lammi 8.52,57
7 P13 4x100 m Paavo Jokitalo, Otso Kivistö, Topias Leinonen, Vesa Lyytinen 56,51
10 T13 4x100 m Minja Toivanen, Mea Scepanovic, Heta Mösö, Martta Mösö 54,87
13 T11 4x100 m Alexandria Suomi, Lotta Parviainen, Sofia Vesterinen, Vivian Niemi 61,80
13 T11 4x600 m Lotta Parviainen, Anna Ollikainen, Sofia Vesterinen, Alexandria Suomi 9.12,32
18 T13 4x60 m aidat Minja Toivanen, Heta Mösö, Martta Mösö, Mea Scepanovic 49,25
20 T13 4x600 m Minja Toivanen, Heta Mösö, Martta Mösö, Onerva Pennonen 9.12,32

 

 

 

Valmennustoiminta
Nuorisotoiminta
Kilpailutoiminta
Lotta Parviainen karkumatkalla Tuulisähkö-liigassa 21.06.2022
Loistavaa menestystä YAG:ssä 21.06.2022
Seuracupin alustava joukkue on nimetty 16.06.2022
Nurmijärven Yleisurheilun viestijoukkueet YAG:ssä 05.06.2022
Tuulisähkö-liigan tilanne 30.5. 31.05.2022
8 mitalia junnuotteluista 29.05.2022
NYU:n urheilijoille 3 Koululiikuntaliiton mestaruutta 29.05.2022
Kuusi kultamitalia pm-junnuviesteistä 23.05.2022
Pm-junnuviestit - joukkueet päivitetty klo 17:20 21.05.2022
Hippo-kisat käyty - tulokset julkaistu 16.05.2022
Tuulisähkömaastoissa 44 juoksijaa - TULOKSET 10.05.2022
P15-sarjan joukkue kuudenneksi SM-maastoissa 10.05.2022
Tuulisähkö-maastojuoksut Parkkimäessä 10.5. - ILMOITTAUDU AJOISSA 09.05.2022
Tuulisähkö-liiga 2022 - katso tilanne 05.05.2022
NYU hallitsi joukkuekilpailuja pm-maastoissa 05.05.2022
Tuomarikoulutus to 5.5 klo 17.30 ILMOITTAUDU 29.04.2022
9-15 -vuotiaiden pm-maastojuoksut Porvoossa - ILMOITTAUDU 30.4. mennessä 28.04.2022
Tuulisähkö – vauhdittomat 2.4. 01.04.2022
9 urheilijaa 10 joukossa TJIG:ssä 14.03.2022
Kevään tuomarikoulutuksiin ilmoittautuminen avoinna 10.03.2022
UudYn pm-junnuhalleista 15 mitalia 10.03.2022
Talven SM-kilpailuista 4 mitalia 10.03.2022
Tampere Junior Indoor Games 11.-13.3. - Ilmoittautuminen 6.3. mennessä 02.03.2022
PM-junnuhallit Liikuntamyllyssä 5.3. - ILMOITTAUDU 2.3. MENNESSÄ 02.03.2022
PM-vauhdittomat - 14 mitalia 14.02.2022
Pm-vauhdittomat hypyt 13.2. Ilmoittaudu ajoissa. 07.02.2022
Sääntömuutoskoulutus 28.2.2022 24.01.2022
Kilpailukutsu: vauhdittomat hypyt 31.10. 19.10.2021
Seuran tilastot päivitetty 14.10.2021
Tuulisähkö-liigan ratkaisuviikko edessä 18.09.2021
Maria Kytölä taivutti viidenneksi Kalevan kisoissa 29.08.2021
Oskari Lehtoselle pronssia Kalaven kisoista 28.08.2021
Kalevan kisat – ennakkokatsaus 26.08.2021
Tuulisähkö-liigassa erittäin tiukkaa pistekamppailua 24.08.2021
Kolmas SM-viikonloppu - moniotteluista 6.sija 24.08.2021
Aluemestaruuskilpailuista moukarimitaleja Rinnekareille 19.08.2021
4 mitalia Pm-junnuotteluista 15.08.2021
Seurakisa ja heitto- ja hyppykisa 18.8. Parkkimäessä - ilmoittaudu heti! 14.08.2021
Toinen SM-viikonloppu – KISARAPORTIT 14.08.2021
19- ja 22-vuotiaiden SM-kilpailut - seuraa NYU:n urheilijoita 13.08.2021
NYU rynnisti Pohjola Seuracupin finaaliin 11.08.2021
Pohjola Seuracup 2 - ohjeita urheilijoille ja huoltajille 08.08.2021
Pohjola Seuracup 2, NYU:n joukkue ja toimitsijatehtävät 08.08.2021
Riku ja Aatu Tuulisähkö-liigan kärkinimet 08.08.2021
8 mitalia SM-kilpailuista. Lue KISARAPORTIT 08.08.2021
SM-kisaviikonloppu - katso NYU:n urheilijat 06.08.2021
Pm-junnuviesteistä 11 mitalia 06.08.2021
Nurmijärven Yleisurheilun mitalijuhlaa YAG:ssa 30.07.2021
Seurakisa ja Heitto- ja hyppykisa 1 torstaina 13.6., viestit sunnuntaina 13.6. 06.06.2021
PM-viestit ja -junnuottelut siirretään myöhemmäksi 01.06.2021
Sprintit ja seurakisa 1.6, ilmoittaudu mukaan! 27.05.2021
YAG Klaukkalaan 2023 10.05.2021
Kevään tuomarikoulutukset etäyhteyksillä 23.04.2021
Nurmijärven Sähkö NYU:n yhteistyökumppaniksi 22.02.2021
Mestaruuscupin ja rankingin lopputulokset 2020 13.02.2021
Nyu:n tilastot 2020 päivitetty 16.11.2020
Vauhdittomat hypyt peruttu 23.10.2020
Tuomarikoulutusta lokakuussa 06.10.2020
Silja Line seurakisa 4, ilmoittaudu mukaan! 31.08.2020
Seurakisa 3 Klaukkalassa ilmoittaudu 22.08.2020
Seuranmestaruuskisat 17.8. Klaukkalassa 15.08.2020
Nurmijärven Yleisurheilu menestyy aluemestaruuskisoissa 29.07.2020
Tulokset: Silja Line Seurakisat 1 20.07.2020
UUDY:n pm-kisoihin ilmoittautuminen 20.07.2020
Maksuton I-tason tuomarikoulutus to 11.6. klo 17.30 07.06.2020
Kesäkuulle kaksi hyppykisaa Klaukkalaan 05.06.2020
Klaukkalan sprinttien kilpailuohjeet julkaistu 24.05.2020
Sprintit ja moukarikisa 2.6. Klaukkalassa 17.05.2020
Talviiviikkokisa 4 tulokset 06.05.2020
Lajinjohtajakoulutus siirtyy 18.04.2020
P/T15-14 SM-kisat myönnetty NYU:lle vuonna 2022 13.03.2020
Kevään yleisurheilukilpailuja peruttu 12.03.2020
Nyt seura-asuja tilaamaan 21.01.2020
Oskari Lehtonen piirin paras 14.11.2019
Vauhdittomien tulokset 10.11.2019
PalkintoGaala 24 11 07.11.2019
NYU n vauhdittomat 7.11.19 03.11.2019
NYU:n vuositilastot julkaistu 21.10.2019
Ranking tilanne 2019 päivitetty 16.09.2019
pm-kisat 24. - 25.8.19 23.08.2019
Hippokisojen tulokset 03.06.2019
Klaukkalan Sprinttien tulokset 03.06.2019
Hippo aikataulu ja osallistujat julkaistu 28.05.2019
Klaukkalan sprinttien aikataulu julkaistu 27.05.2019
Kunniakierros - Tukijoiden kerääminen voi alkaa 21.05.2019
Tulokset maastojuoksukisasta 16.4.19 05.05.2019
Hippo -kisoihin ilmoittautuminen 30.04.2019
NYU n vuosikokous 19.3.19 15.03.2019
Pm-vauhdittomat hypyt 13.1.19 03.01.2019
Pm-junnuhallit la 26.1.19 02.01.2019
Hyvää Uuutta Vuotta 2019! 31.12.2018
Toimintasuunnitelma vuodelle 2019 14.12.2018
Muut uutiset