Ajankohtaista

Nurmijärven Yleisurheilun kauden päättäjäistilaisuutta – Palkintogaalaa – vietettiin sunnuntaina 26.11. Klaukkalan Monikkosalissa, jossa paikalla oli runsaasti seuraväkeä. 

Palkintogaala on nimensä mukaisesti palkitsemistilaisuus ja tänäkin vuonna jaettiin runsaasti palkintoja ja huomionosoituksia.

Vuoden 2023 palkittujen lista

Seurakisat

Seurakisojen aktiivisuuspalkinnot (kaikkiin viiteen seurakisaan osallistuneille):

Iida Riikonen (5), Sylvi Karru (7), Aino Riikonen (7), Eino Turunen (7), Konsta Kymäläinen (8).

Seurakisojen aktiivisuuspalkinnot (vähintään neljään seurakisaan osallistuneille):

Elias Tuominen (4), Alisa Koroknay-Pal (5), Sonja Liukkonen (5), Elsa Metsä-Mähkä (5), Iisa Munter (5), Cecilia Salo (5), Frans Summanen (5), Elsi Huima (6), Rasmus Kymäläinen (6), Hertta Raukola (6), Ellen Suni (6), Helmi Tapanainen (6), Alisa Turunen (6), Veikka Vapaniemi (6), Eetu Väreluoto (6), Armi Arokoski (7), Taimi Heikkinen (7), Sofia Kilpeläinen (7), Milja Liukkonen (7), Hemmo Meriläinen (7), Milo Vilmi (7), Benjamin Lipasti (7), Aksel Gummerus (8), Olivia Koroknay-Pal (8), Emilia Salo (8), Melia Tuomela (8), Niklas Tuominen (8), Sara Henriksson (9), Juho Kokkonen (9), Ellen Lipasti (9), Emma Paananen (12).

Tuulisähkö-liiga

Kokonaiskilpailu palkinnot kuudelle parhaalle

1) Lotta Parviainen, 2) Riku Korhonen, 3) Vili-Petteri Lammi, 4) Lotta Montonen, 5) Oona Korhonen, 6) Jyri Korhonen

Sarjojen kolmelle parhaalle

T8 1) Emma Leinonen
P8 1) Roope Korhonen, 2) Iivo Martikainen, 3) Aksel Gummerus
T9 1) Eveliina Huhtala, 2) Sara Henriksson, 3) Lila Kuulusa
P9 1) Atte Savolainen, 2) Toivo Keski-Kuha
T10 1) Lotta Montonen, 2) Ella Kuusela
P10 1) Eetu Pallaspuro, 2) Severi Selvenius
T11 1) Lotta Parviainen, 2) Vivian Niemi, 3) Pinja Lucas
P11 1) Vili-Petteri Lammi, 2) Jyri Korhonen, 3) Max Tynkkynen
T12 1) Sofia Vesterinen; 2) Anna Ollikainen, 3) Alexandria Suomi
P12 1) Jimi Nykänen, 2) Olli Auranen
T13 1) Onerva Pennonen, 2) Peppi Lucas, 3) Nella Pursiainen
P13 1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Otso Kivistö
T15 1) Oona Korhonen, 2) Jenna Pyykkö, 3) Heta Mösö
P15 1) Joona Paananen, 2) Jere Paananen, 3) Anton Ylärakkola

Aktiivisuuspalkinnot (vähintään 15 osallistumiskertaa liigaan kuuluvissaa kilpailuissa)

Aarni Heikkinen, Milla Pursiainen, Martta Mösö

Sarjojen parhaat

T8 Emma Leinonen
P8 Roope Korhonen
T9 Eveliina Huhtala
P9 Atte Savolainen
T10 Lotta Montonen
P10 Eetu Pallaspuro
T11 Lotta Parviainen
P11 Vili-Petteri Lammi
T12 Sofia Vesterinen
P12 Jimi Nykänen
T13 Onerva Pennonen
P13 Riku Korhonen
T14 Heta Mösö
P14 Jere Paananen
T15 Oona Korhonen
P15 Joona Paananen
N17 Pihla Jaakola-Siimes
N19 -
M17 Aatu Kangasniemi
M19 Mikko Huhta
N22 Erin Karjalahti
M22 Kimi Rinnekari
N Tiina Rinnekari
M Oskari Lehtonen

Muut palkintokategoriat

Vuoden urheilija: Oskari Lehtonen
Vuoden aikuisurheilija: Mirva Hasa
Vuoden poikaurheilija: Joona Paananen
Vuoden tyttöurheilija: Oona Korhonen
Vuoden valmentaja: Petteri Jouste
Vuoden nuorisovalmentaja: Toni Asikainen
Seuran standaari (nro 15): Janne Edelman
Vuoden toimitsija: Outi Ukonmaanaho-Leinonen
Kunniakierrospalkinto: Paavo Teräväinen
B-pikarit: Anton Kemppi, Jonne Mourujärvi, Joona Paananen, Pihla Jaakola-Siimes, Milla Pihlava
Arvokisamitalisti: Aatu Kangasniemi

Vuoden tulokas: Aino Vähämaa
Vuoden tsemppari: Paavo Jokitalo
Vuoden kehittyjä: Rasmus Laapas
Vuoden yhteistyökumppani: Noise House Oy (Kimmo Kemppainen)
Kilpailujen infra-rakentamisen tukipilari: Thor-Erik Metsola

Hae kesän 2024 urheilukoulun ohjaajaksi! 27.02.2024
Ilmoittaudu kevään 2024 juoksukouluun! 22.02.2024
Hae kesätyöhön leiriohjaaksi 20.02.2024
Kesäleirit Harjulassa kesäkuussa 14.02.2024
Talvilomalla ei harjoituksia 14.02.2024
Nurmijärven Yleisurheilu ry:n sääntömääräinen kevätkokous 04.02.2024
Aikuisten yleisurheilu koulu jatkuu! 19.01.2024
Kausi jatkuu ja vielä ehdit mukaan talven urheilukouluihin 10.01.2024
Kauden parhaat palkittiin Palkintogaalassa 29.11.2023
Palkintogaala Monikossa 26.11.2023 klo 17 09.11.2023
Seura-asujen syystilaus avoinna 12.11. saakka 28.10.2023
Kutsu vuosikokoukseen 13.09.2023
Nurmijärven Yleisurheilun joukkue Seuracup-finaalissa 28.08.2023
Ratkeaako Tuulisähkö-liigan voitto sunnuntaina? 25.08.2023
Nurmijärven Yleisurheilun joukkue Seuracupissa 8.8. 04.08.2023
Tuulisähkö-liigan pistetilanne julkaistu 10.07.2023
Seurakisa 3 Parkkimäessä 21.6 20.06.2023
Seurakisa 2 Parkkimäessä 5.6 26.05.2023
Seurakisa 1 tulokset 26.05.2023
Seurakisa 1 24.5, Klaukkalassa 23.05.2023
Aikuisten yleisurheilukoulu, kesä 2023 17.04.2023
Tuulisähkö-liigan vauhdittomien hyppyjen tulokset 26.03.2023
Tuulisähkö-vauhdittomat hypyt Klaukkalan koululla 25.3. - LUE AIKATAULU JA OHJEET 24.03.2023
Kesän urheilukoulut auki, ilmoittaudu mukaan! 21.03.2023
Ilmoittaudu mukaaan sportti-kesäleirille 21.03.2023
Viestijoukkueet pm-junnuhalleihin 4.3. 27.02.2023
Kutsu vapaaehtoiseksi Youth Athletics Gamesiin 22.02.2023
Hae kesätyöhön leiriohjaaksi 07.02.2023
Talvikaudelle mahtuu vielä, ilmoittaudu mukaan allennetulla hinnalla! 08.01.2023
Kutsu NYU:n vuosikokoukseen 14.10.2022
Palkintogaala Monikossa 20.11.22 12.10.2022
Seuraennätystaulukot ja Tuulisähkö-liigan 2022 lopputilanne päivitetty 30.09.2022
Syyskuun kilpailuraportteja 19.09.2022
Ilmoittautuminen talven ryhmiin on auki 12.09.2022
Kesäkauden kiireinen päätösviikko - tutustu tapahtumiin 12.09.2022
Pohjola Seuracup 2022 - ohjeita joukkueelle 31.08.2022
Seuracupin finaalijoukkue nimetty 31.08.2022
Kimi Rinnekarille SM-hopeaa - NYU lähellä Kalevan maljan ennätyspisteitä 29.08.2022
19- ja 22-vuotiaiden SM-kilpailut Vaasassa 26.-28.8. 24.08.2022
Aatu ja Rasmus nuorten Ruotsi-otteluun 19.08.2022
Seuracup finaalin joukkueet selvillä - NYU mukana finaalissa 16.08.2022
SM-kilpailut keikautti Tuulisähkö-liigan kärkeä 16.08.2022
SM Nurmijärvi/Lempäälä - 10 mitalin viikonloppu NYU:lle 15.08.2022
Oskari Lehtoselle hopeaa Kalevan kisoista 08.08.2022
Pohjola Seuracup - piirikisan alustava joukkue 07.08.2022
Kalevan kisat Joensuussa - katso NYU:n urheilijoiden esittely ja aikataulut 04.08.2022
Nuorten aluemestaruuskilpailuista 13 mitalia NYU:n urheilijoille 03.08.2022
Urheilukoulujen kesätauoko vko 29-30 14.07.2022
Kangasniemelle jo toinen EM-mitali samana päivänä 06.07.2022
Aatu Kangasniemelle EM-pronssia 06.07.2022
Lotta Parviainen karkumatkalla Tuulisähkö-liigassa 06.07.2022
Loistavaa menestystä YAG:ssä 21.06.2022
Seuracupin alustava joukkue on nimetty 16.06.2022
Nurmijärven Yleisurheilun viestijoukkueet YAG:ssä 05.06.2022
Tuulisähkö-liigan tilanne 30.5. 31.05.2022
8 mitalia junnuotteluista 29.05.2022
NYU:n urheilijoille 3 Koululiikuntaliiton mestaruutta 29.05.2022
Kuusi kultamitalia pm-junnuviesteistä 23.05.2022
Pm-junnuviestit - joukkueet päivitetty klo 17:20 21.05.2022
Hippo-kisat käyty - tulokset julkaistu 16.05.2022
Kesäkausi on pyörähtänyt käyntiin! 11.05.2022
Tuulisähkömaastoissa 44 juoksijaa - TULOKSET 10.05.2022
P15-sarjan joukkue kuudenneksi SM-maastoissa 10.05.2022
Tuulisähkö-maastojuoksut Parkkimäessä 10.5. - ILMOITTAUDU AJOISSA 09.05.2022
Tuulisähkö-liiga 2022 - katso tilanne 05.05.2022
NYU hallitsi joukkuekilpailuja pm-maastoissa 05.05.2022
SM-kisoihin 100 päivää - ILMOITTAUDU VAPAAEHTOISEKSI 04.05.2022
Sportti -kesäleirit - ILMOITTAUDU NYT 04.05.2022
Aikuisten yleisurheilukoulu alkaa - ILMOITTAUDU 04.05.2022
Lajikliinikat kesäkuussa - MUISTA ILMOITTAUTUA 03.05.2022
Tuomarikoulutus to 5.5 klo 17.30 ILMOITTAUDU 29.04.2022
9-15 -vuotiaiden pm-maastojuoksut Porvoossa - ILMOITTAUDU 30.4. mennessä 28.04.2022
Häiriöitä verkkomaksuissa Nordeasta 14.04.2022
Tuulisähkö – vauhdittomat 2.4. 01.04.2022
Kesän urheilukouluryhmien ilmoittautumin alkaa huhtikuussa 15.03.2022
9 urheilijaa 10 joukossa TJIG:ssä 14.03.2022
Kevään tuomarikoulutuksiin ilmoittautuminen avoinna 10.03.2022
UudYn pm-junnuhalleista 15 mitalia 10.03.2022
Talven SM-kilpailuista 4 mitalia 10.03.2022
UudY järjestää leiritystä toukokuussa 10.03.2022