Ajankohtaista

2021 Palkintogaala toi urheilijat yhteen

Nurmijärven Yleisurheilun kauden päättäjäistilaisuutta – Palkintogaalaa – vietettiin sunnuntaina 21.11. Klaukkalan Monikkosalissa. Vaikka paikalla oli runsaasti seuraväkeä, niin hyvien järjestelyjen vuoksi kauden päättymistä juhlistettiin turvallisissa merkeissä.

Palkintogaala on nimensä mukaisesti palkitsemistilaisuus ja tänäkin vuonna jaettiin runsaasti palkintoja ja huomionosoituksia.

Illan musiikkiosuudesta vastasivat Anna ja Onerva, jotka esittivät oman versionsa Rachel Plattenin Fight Songista. Glögien ja pipareiden nauttimisen ohella käytiin myös NYU-aiheinen tietovisa, jonka voittajaksi ylsi Heta Mösö ennen Oskari Lehtosta ja Janne Peltoniemeä. Kolmikolle on luvassa liput ensi vuoden Ruotsi-otteluun, vaikka toivommekin, että ainakin Oskari on Ruotsi-ottelussa katsomon sijasta radan puolella. Tietovisan kysymykset ja tulokset löydät alla olevista linkeistä.

NYU tietovisa 2021 – kysymykset
NYU tietovisa 2021 – lopputulokset

Vuoden 2021 palkittujen lista:

Seurakisojen aktiivisuuspalkinnot (vähintään 4 seurakisaan osallistuneille)
Benjamin Lipasti, Eetu Leskinen, Anni Savolainen, Mila Ahonen, Taimi Heikkinen, Alissa Kallio, Inna Isoniitty, Niko Rytkö, Iivo Martikainen, Roope Korhonen, Iisa Munter, Laura Henttonen, Fanni Piironen, Ada Turunen ja Ellen Lipasti.

Tuulisähkö-liiga
Kokonaiskilpailu palkinnot kuudelle parhaalle
1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Oona Korhonen, 4) Jyri Korhonen, 5) Jenna Pyykkö, 6) Aatu Kangasniemi
Sarjojen kolmelle parhaalle 
T8: 1) Lotta Montonen, 2) Aada Munter, 3) Elna Pihlajamäki
T9: 1) Lotta Parviainen, 2) Vivian Niemi, 3) Aliisa Kemppainen
T10: 1) Mira Montonen, 2) Alexandria Suomi, 3) Sofia Vesterinen
T11: 1) Onerva Pennonen, 2) Pihla Peltoniemi, 3) Martta Mösö
T12: 1) Jenna Pyykkö, 2) Heta Mösö, 3) Liia Lehiö
T13: 1) Oona Korhonen, 2) Emma Kangasniemi
T15: 1) Sara Parviainen, 2) Pihla-Jaakola Siimes, 3) Emma Lehtonen
P8: 1) Eetu Pallaspuro, 2) Jooa Vilska, 3) Roope Korhonen
P9: 1) Jyri Korhonen, 2) Vili-Petteri Lammi, 3) Aarni Heikkinen
P10: 1) Olli Auranen, 2) Tomas Koivisto, 3) Vilhelmi Pentti
P11: 1) Riku Korhonen, 2) Topias Leinonen, 3) Paavo Jokitalo
P12: 1) Jere Paananen, 2) Elis Köpsi, 3) Jere Mourujärvi
P13: 1) Joona Paananen, 2) Anton Ylärakkola, 3) Otso Leinonen
P15: 1) Aatu Kangasniemi, 2) Rasmus Laapas, 3) Kasperi Kontola
Aktiivisuuspalkinnot (vähintään 12 osallistumiskertaa liigaan kuuluvissaa kilpailuissa)
Anna Ollikainen, Peppi Lucas, Karoliina Palosaari, Nella Pursiainen, Minja Toivanen, Sanni Lehtonen, Max Tynkkynen, Daniel Honkala

Sarjojen parhaat
T8: Lotta Montonen, T9: Lotta Parviainen, T10: Mira Montonen, T11 Onerva Pennonen, T12: Jenna Pyykkö; T13 Oona Korhonen; T14 Pihla Jaakola-Siimes, T15 Sara Parviainen.
P8: Eetu Pallaspuro, P9: Jyri Korhonen, P10: Olli Auranen, P11: Riku Korhonen, P12: Jere Paananen, P13 Joona Paananen; P14 Kasperi Kontola; P15: Aatu Kangasniemi.
N17: Oona Ketomäki, N19: Essi Kärhä, N22: Kati Rinnekari, M17: Mikko Huhta, M19: Matias Ketomäki; M22: Kimi Rinnekari, Naiset: Maria Kytölä.

Muut palkintokategoriat
Vuoden urheilija:                    Oskari Lehtonen
Vuoden aikuisurheilija:             Sirpa Malmström
Vuoden poikaurheilija:             Aatu Kangasniemi
Vuoden tyttöurheilija:              Pihla Jaakola-Siimes
Vuoden valmentaja:               Petteri Jouste
Vuoden nuorisovalmentaja:      Annina Pennonen
Vuoden toimitsija:                  Markus Montonen
Kunniakierros-palkinto:             Paavo Teräväinen
B-pikarit:                              Matias Ketomäki, Elisa Huhta
Seuran standaari:                   Marko Heiskanen
Tsempparipalkinnot:                Milla Pihlava ja Otso Kivistö
Kehittyjäpalkinto:                    Sofia Vesterinen
Tulokaspalkinnot:                    Mea Scepanovic ja Alexandria Suomi
Tiimipeluripalkinnot:                 Jere Mourujärvi ja Anna Ollikainen
Urheilukulttuuriteko:                 Nurmijärven kunta – Klaukkalan kentän peruskorjaus

Lotta Parviainen karkumatkalla Tuulisähkö-liigassa 21.06.2022
Loistavaa menestystä YAG:ssä 21.06.2022
Seuracupin alustava joukkue on nimetty 16.06.2022
Nurmijärven Yleisurheilun viestijoukkueet YAG:ssä 05.06.2022
Tuulisähkö-liigan tilanne 30.5. 31.05.2022
8 mitalia junnuotteluista 29.05.2022
NYU:n urheilijoille 3 Koululiikuntaliiton mestaruutta 29.05.2022
Kuusi kultamitalia pm-junnuviesteistä 23.05.2022
Pm-junnuviestit - joukkueet päivitetty klo 17:20 21.05.2022
Hippo-kisat käyty - tulokset julkaistu 16.05.2022
Kesäkausi on pyörähtänyt käyntiin! 11.05.2022
Tuulisähkömaastoissa 44 juoksijaa - TULOKSET 10.05.2022
P15-sarjan joukkue kuudenneksi SM-maastoissa 10.05.2022
Tuulisähkö-maastojuoksut Parkkimäessä 10.5. - ILMOITTAUDU AJOISSA 09.05.2022
Tuulisähkö-liiga 2022 - katso tilanne 05.05.2022
NYU hallitsi joukkuekilpailuja pm-maastoissa 05.05.2022
SM-kisoihin 100 päivää - ILMOITTAUDU VAPAAEHTOISEKSI 04.05.2022
Sportti -kesäleirit - ILMOITTAUDU NYT 04.05.2022
Aikuisten yleisurheilukoulu alkaa - ILMOITTAUDU 04.05.2022
Lajikliinikat kesäkuussa - MUISTA ILMOITTAUTUA 03.05.2022
Tuomarikoulutus to 5.5 klo 17.30 ILMOITTAUDU 29.04.2022
9-15 -vuotiaiden pm-maastojuoksut Porvoossa - ILMOITTAUDU 30.4. mennessä 28.04.2022
Häiriöitä verkkomaksuissa Nordeasta 14.04.2022
Tuulisähkö – vauhdittomat 2.4. 01.04.2022
Kesän urheilukouluryhmien ilmoittautumin alkaa huhtikuussa 15.03.2022
9 urheilijaa 10 joukossa TJIG:ssä 14.03.2022
Kevään tuomarikoulutuksiin ilmoittautuminen avoinna 10.03.2022
UudYn pm-junnuhalleista 15 mitalia 10.03.2022
Talven SM-kilpailuista 4 mitalia 10.03.2022
UudY järjestää leiritystä toukokuussa 10.03.2022
myClub-jäsenpalvelu käyttöön 04.03.2022
Tampere Junior Indoor Games 11.-13.3. - Ilmoittautuminen 6.3. mennessä 02.03.2022
PM-junnuhallit Liikuntamyllyssä 5.3. - ILMOITTAUDU 2.3. MENNESSÄ 02.03.2022
Hiihtolomalla ei harjoituksia 21.02.2022
Hae kesätyöhön leiriohjaajaksi 20.02.2022
NYU on päivittänyt tietosuojaselostettaan 17.02.2022
Vuosikokouskutsu 15.02.2022
PM-vauhdittomat - 14 mitalia 14.02.2022
Pm-vauhdittomat hypyt 13.2. Ilmoittaudu ajoissa. 07.02.2022
Seura-asujen tilaus 6.–20.2.2022 06.02.2022
Raimo Hormalainen on poissa 29.01.2022
Sääntömuutoskoulutus 28.2.2022 24.01.2022
JOULUTAUKO alkaa urheilukouluissa 11.12.2021
2021 Palkintogaala vietettiin Monikossa - palkitut 23.11.2021
Palkintogaala Monikossa 21.11. 05.11.2021
Kilpailukutsu: vauhdittomat hypyt 31.10. 19.10.2021
Syyslomalla ei harjoituksia 18.10.2021
NYU:n vuosikokous su 31.10.2021 klo 18.00 14.10.2021
Seuran tilastot päivitetty 14.10.2021
Lisenssien hankkiminen yleisurheilukaudelle 2021-2022 08.10.2021
Aikuisten yleisurheilukoulu talvikaudella 07.10.2021
Pääkaupunkiseudun kilpakävelyklinikat 07.10.2021
Seurapaitapäivä 28.9. - ole mukana 27.09.2021
Tuulisähkö-liigan ratkaisuviikko edessä 18.09.2021
Kunniakierros-Seurakisa-Wanhan Ajan maili - kaikki 15.9. 13.09.2021
Talven urheilukouluryhmien ilmoittautuminen on käynnissä 06.09.2021
NYU kuudes Seuracupin finaalissa 06.09.2021
Seuraa Seuracupin finaalia livenä 04.09.2021
NYU:n joukkue Pohjola Seuracupin finaalissa 03.09.2021
72 pm-mitalia - mahtava viikonloppu Riihimäellä 30.08.2021
Maria Kytölä taivutti viidenneksi Kalevan kisoissa 29.08.2021
Oskari Lehtoselle pronssia Kalaven kisoista 28.08.2021
Kalevan kisat – ennakkokatsaus 26.08.2021
Tuulisähkö-liigassa erittäin tiukkaa pistekamppailua 24.08.2021
Kolmas SM-viikonloppu - moniotteluista 6.sija 24.08.2021
Kunniakierros juostaan 15.9. Parkkimäessä 23.08.2021
Seuraleiri peruttu - osallistu piirileirille 20.08.2021
Aluemestaruuskilpailuista moukarimitaleja Rinnekareille 19.08.2021
4 mitalia Pm-junnuotteluista 15.08.2021
Seurakisa ja heitto- ja hyppykisa 18.8. Parkkimäessä - ilmoittaudu heti! 14.08.2021
Toinen SM-viikonloppu – KISARAPORTIT 14.08.2021
19- ja 22-vuotiaiden SM-kilpailut - seuraa NYU:n urheilijoita 13.08.2021
NYU rynnisti Pohjola Seuracupin finaaliin 11.08.2021
Pohjola Seuracup 2 - ohjeita urheilijoille ja huoltajille 08.08.2021
Pohjola Seuracup 2, NYU:n joukkue ja toimitsijatehtävät 08.08.2021
Riku ja Aatu Tuulisähkö-liigan kärkinimet 08.08.2021
8 mitalia SM-kilpailuista. Lue KISARAPORTIT 08.08.2021
SM-kisaviikonloppu - katso NYU:n urheilijat 06.08.2021
Pm-junnuviesteistä 11 mitalia 06.08.2021
4.8 Seurakisat ja kaikki harjoitukset PARKKIMÄESSÄ 02.08.2021